بهترین سن برای فراگیری زبان انگلیسی

ارسال شده در تاریخ :
بهترین سن برای فراگیری زبان انگلیسی

بهترین سن برای فراگیری زبان انگلیسی

مقدمه

در سراسر کره خاکی زبان های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد ولی با این وجود، زبان انگلیسی به دلیل جایگاه ویژه ای که مخصوصا بعد از قرن 18ام پیدا کرده است تبدیل به زبان رسمی جهان گردیده است. اکنون دغدغه بسیاری از دولت ها، نظام های آموزش و پرورش، معلمین و والدین در نحوه آموزش زبان انگلیسی به کارآمد ترین روش ممکن می باشد و همواره محققان و نظریه پردازان بسیاری در سرتاسر جهان در بیان مزایا و معایب یادگیری زبان انگلیسی و همچنین بهترین زمان برای آغاز یادگیری بحث و نظریه های متعددی را بیان می نمایند. در این نوشته کوتاه که از کتاب آموزش زبان به دانش اموزان کم سن و سال برگرفته شده، سعی بر آن شده است که به دغدغه های والدین در این زمینه پاسخ های کافی داده شود.


چرا یادگیری از سن کم؟

با توجه به اینکه نظرات گوناگونی در ارتباط با این نکته که چه زمانی بهترین سن برای آغاز یادگیری زبان انگلیسی می باشد، این نکته را نمی توان کتمان کرد که در بسیاری از کشورها بچه از سنین پایین شروع به یادگیری زبان دوم می کنند. در بسیاری از کشورها، زبان انگلیسی جز دروس اجباری مدارس می باشد و و در بیشتر از 50 درصد کشورهای دنیا آموزش زبان انگلیسی از مقطع سوم ابتدایی آغاز می گردد. نکته قابل توجه این است که حتی در کشورهایی که خانواده می توانند زبان دومی را از بین زبان های مختلف برای فرزندانشان انتخاب نمایند؛ انتخاب آنها زبان انگلیسی می باشد. دلیل این انتخاب این است که زبان انگلیسی در بهبود سایر دروس بچه ها تاثیر به سزایی دارد. 2دلیل عمده برای یادگیری زبان در سنین پایین تر عبارتند از:


ارزش زبان انگلیسی برای تحصیلات و شغل آینده بچه ها

بیشتر از 1میلیارد نفر در جهان قادر هستند که انگلیسی صحبت کنند. 400میلیون نفر از این تعداد در کشورهایی زندگی می کنند که خود مهد زبان انگلیسی هستند مانند آمریکا، انگلیسی، نیوزیلند، استرالیا که از انها به عنوان مرجع یاد می شود. بین 300 تا 500 میلیون نفر متعلق به گروه دیگری هستند که زبان انگلیسی در تاریخ، فرهنگ وکشورهای آنها نقش عمده و حیاتی دارد و به نوعی می توان اذعان کرد که جز مستعمره های کشورهای انگلیسی زبان بوده اند مانند هندوستان، پاکستان، کنیاو جاماییکا. اما اکثریت فراگیران زبان انگلیسی، شامل گروهی هستند که به آنها فراگیران در حال رشد می گویند. افراد به متعلق به این گروه که قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند در کشورهایشان به اندازه 2گروه دیگر شانس استفاده از زبان انگلیسی را ندارند. آنها به دلیل اهمیت زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین المللی و زبانی که در صنعت، تجارت و علم و فن آوری از آن استفاده می شود، آن را می آموزند. در کنار همه این موراد، برگزاری مسابقات المپیک و جام های جهانی نیز باعث افزایش علاقه مردم به فراگیری زبان انگلیسی شده است. بر همین اساس، کشورهای مختلف جهان آموزش زبان انگلیسی را در مدارس و در دانشگاه ها تدریس می کنند. همه این موارد باعث می شوند که بعد آموزش جهانی زبان انگلیسی روز به روز افزایش یابد. 


مزایای فراگیری زبان انگلیسی در سنین پایین

تحقیقات بسیاری هستند که نشان می دهند که فراگیران زبانی که سن  کمتری دارند (بین 5سالگی تا 10سالگی) نسبت به افرادی که به مرحله بلوغ نزدیک میشوند (بین 10تا 14 سالگی) قدرت یادگیری بیشتری دارند و سریعتر می توانند مانند افراد انگلیسی زبان صحبت کنند. اما با تمام این ها تحقیقات بسیار کمی وجود دارد تا اثبات کند که سنین پایین تر مناسبت ترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی می باشد. براساس جدید ترین تحقیقات، فراگیران زبانی که سنشان بین 12 تا 18 سال می باشد در یادگیری زبان به دلیل آمادگی های بیولوژیکی  توانایی بیشتری دارند و موفق تر هستند. 
ریکسون به این نکته اشاره می کند که مسائلی مهم تر از سن مناسب برای فراگیری زبان دوم وجود دارد که شرایط خارج از کلاس مانند جامعه، فرهنگ و ارزش های اقتصادی زبان نقش مهم تری را در آن ایفا می کنند. محققان معتقدند که فراگیران در شرایط زیر در یادگیری موفق عمل می کنند.
یادگیری طبیعی باشد.
شامل رویدادهای واقعی باشد، مثلا می توان دانش آموزان را خیابان برد و نام چیزهایی را که در خیابان می بینند با معادل انگلیسی برایشان آموزش داد.
یادگیری لذت بخش و جذاب باشد.
یادگیری مربوط به چیزهایی باشد که با آنها آشنایی دارند و از آنها استفاده می کنند.
به دانش آموزان هدف و مسیری آموزش دهد.
در ضمن اینکه دانش آموزان با آنها آشنایی دارند بتواند چالش هایی پیش روی آنها قرار دهد.
مداوم از آنها حمایت شود.
در فضایی گرم و صمیمی به آنها آموزش داده شود.


علاوه بر شرایط مناسب ذکر شده در بالا دلایلی چند بر آغاز یادگیری زبان دوم نیز وجود دارد که به بیان آنها میپردازیم:
1. دانش آموزان در سنین پایین تر زمان بیشتری دارند.
2. تلفظ کلمات مانند انگلیسی زبان ها و روان بودن در صحبت کردن
3. آگاهی بیشتر نسبت به جهان و متعلق بودن به فرهنگ های متفاوت به دلیل متفاوت بودن فرهنگ والدین
4. ارزش بالای چند زبانه بودن در جهان امروز که نتیجه اش انعطاف فکری و نگرشی می باشد.


کپی با ذکر منبع آزاد است.
مرکز ترجمه ملی ترنز